preloader

.. در حال بارگذاری ..

23 مرداد 1402 0 Comments

حرکات یوگا برای درمان واریس

واریس چیست؟

به‌طور معمول، دریچه‌های یک‌طرفه در رگ‌ها، در برابر نیروی جاذبه، جریان خون را به سمت قلب هدایت می‌کنند. وقتی این دریچه‌ها ضعیف می‌شوند و به‌درستی بسته نمی‌شوند، اجازه می‌دهند خون به عقب جریان یابد و وضعیتی به نام ریفلاکس به‌وجود می‌آید.

تمرینات یوگا با صندلی

رگ‌هایی که توانایی این دریچه‌ها را از دست داده‌اند، طناب‌مانند، برآمده و ضخیم می‌شوند.

این عروق بزرگ و متورم به واریس معروف هستند. رگ‌های واریسی اغلب آبی، برجسته و پیچ‌خورده هستند. این عارضه غالباً روی پاها تأثیر می‌گذارد چون آن‌ها در دورترین فاصله از قلب هستند و جاذبه، حرکت جریان خون  به سمت بالا را دشوار می‌کند.

علایم شایع واریس:

تورم و درد ساق پا بعد از نشستن یا ایستادن طولانی.

رگ‌ها به رنگ بنفش تیره یا آبی ظاهر می‌شوند.

رگ‌ها پیچ‌خورده و برجسته به‌نظر می‌رسند.

سوزش، درد، گرفتگی عضلات و تورم در قسمت پایین پا.

خارش، بی‌قراری پا و نازک بودن پوست روی رگ‌های آسیب‌دیده.

احساس درد، سنگینی و ناراحتی در پاها.

همه چیز در مورد چاکرای هفتم

یوگا چطور به درمان واریس کمک می‌کند؟

علم  می‌گوید  که  قانون جاذبه انرژی را به سمت پایین می‌کشد اما یوگا ادعا می‌کند که انرژی را به سمت بالا هدایت می‌کند. در مورد  واریس، علت اصلی رگ‌های ناتوان در پاها هستند.

یوگا همیشه بر اهمیت حرکات معکوس تأکید می‌کند. زیرا باعث بهبود گردش خون در قسمت بالای بدن می‌شود. به علت گرانش و با  افزایش سن، گردش خون در قسمت پایین بدن کم‌تر می‌شود. به همین دلیل گردش‌خون از قسمت پایین‌تنه بدن به قلب به‌درستی انجام نمی‌شود. خون باید دوباره از اندام‌ها به قلب برگردد. در حالت معکوس وقتی پاها به سمت بالاست، گرانش نقش مهمی در بازگشت خون و از بین بردن انسداد در رگ‌ها دارد.

در طول کلاس یوگا کل پاها وعضلات شکم کشیده می‌شوند. این کشش، انقباض عضلانی را برای از بین بردن انسداد افزایش می‌دهد و رگ‌ها را فشرده‌تر می‌کند. حرکات کششی در یوگا می‌تواند خاصیت ارتجاعی و درواقع انعطاف‌پذیری دریچه‌های خونی در رگ‌ها را تقویت کنند و همچنین باعث کاهش تورم ‌شوند. این به‌معنای نشت کم‌تر و در نتیجه تجمع خون کم‌تر در پاها است.

تمرینات موثر یوگا برای واریس:

 

وضعیت شتر (اشترآسانا)

یوگا برای شانه های یخ زده

وضعیت کودک(بالاسانا):

این تمرین به حرکت و انعطاف‌پذیری اعضای داخلی بدن کمک کرده و آن‌ها را فعال و منعطف نگه می‌دارد. همچنین با تنظیم گردش خون در سراسر بدن از رکود خون در رگ‌های واریسی جلوگیری می‌کند.

نادی شودانا

وضعیت قفل ساق پا: (پاوان موکت‌آسانا)

این تمرین به آزاد شدن تنش عضلانی در رگ‌های خونی کمک می‌کند و گردش خون را بهبود می‌دهد. همچنین تورم و درد ناشی از واریس را کاهش می‌دهد. علاوه بر همه این‌ها، این حرکت عضلات شکم و اندام‌های داخلی دستگاه گوارش را تقویت می‌کند.

برای شرکت در کلاس یوگا در سعادت آباد کلیک کنید

حرکت قایق کامل(ناواسانا):

در این حرکت، بازوها، پاها و بدن به‌طور کامل کشیده می‌شود. بالا نگه داشتن پاها مانع از جمع شدن خون در رگ‌های خونی، به‌ ویژه در پاها می‌شود.

وضعیت معکوس (ویپاریتا کارانی‌آسانا):

این تمرین باعث افزایش عملکرد عضلانی در عضلات پا می‌شود و با افزایش جریان گردش خون، خون در قسمت فوقانی بدن تخلیه می‌شود.

برای شرکت در کلاس یوگا سعادت آباد کلیک کنید

خم شدن به جلو در حالت ایستاد (اوتان آسانا):

خم شدن به جلو در حالت ایستاده در یوگا یکی از بهترین حرکات برای بهبود گردش خون در بدن است. همچنین با انجام این حرکت احساس کشش در ران‌ها و ماهیچه پشت ساق پای خود را به خوبی احساس خواهید کرد.

وضعیت پروانه(باداکوناسانا):

کلاس یوگا شمال تهران

تهیه کننده:سحر گل بهاری


SatyamYoga

** استفاده از مطالب مجموعه ساتیام یوگا با ذکر منبع بلامانع است **

کلاس یوگا تهران

Satyam Yoga

منابع :

www.tata-academy.com

برای ما یادداشتی بنویسید

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand