preloader

.. در حال بارگذاری ..

25 آذر 1402 0 Comments

فواید سلام بر خورشید

Sun Salutation

Surya Namaskara به فارسی سلام بر خورشید ترجمه می شود. سلام‌ بر خورشید، دنباله‌ای از آساناهایی است که به‌خوبی پیوند خورده‌اند که با نفس شما هماهنگ شوند تا یک جریان حرکت هوشمندانه و برازنده ایجاد کنند. سلام  بر خورشید کلاسیک شامل هفت آسانا است و انواع دیگر سلام بر خورشید شامل تنوعات متفاوتی است. سلام خورشید اغلب به عنوان گرم کردن برای یک کلاس یوگا چالش برانگیز استفاده می شود، اما می توان آن را به تنهایی  نیز تمرین کرد.

تقویت عضلات گردن با یوگا

در زبان سانسکریت واژه “سوریا” به معنای خورشید است و “ناماسکارا” به معنی سلام و درود است. سلام بر خورشید زاییده‌ی افکار مردان روشنفکر عصر وداهاست و نمادی است برای هشیاری روحی.

در گذشته خورشید مورد پرستش قرار می‌گرفت و صبحگاهان برای پرستش خورشید مراسمی به پا می شد. اما در سیستم یوگا علمی_عملی یوگا، خورشید یا سوریا به کانال پنگالا که وسیله انتقال انرژی یا نیروی حیاتی است اشاره دارد.

تمرین منظم سلام بر خورشید، عملکرد کانال پنگالا را منظم می‌کند. انرژی در این کانال غالبا در حال فعالیت به سمت پایین و بالاست. زمانی که این نوسان برطرف شد و نظم عادی در سطح پنگالا ایجاد گردد. به عبارت دیگر بین دو سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک و سیستم غدد داخلی هماهنگی و نظم حاصل می‌شود.

چند دور باید سلام خورشید را تکرار کنید؟

برخی از یوگی ها در آخر شش دور را پیشنهاد می کنند، برخی دیگر دوازده دور، اما شما تعداد دور مناسب را برای تمرین خود خواهید یافت. حتی فقط چند سوریا ناماسکارا در روز به بدن شما اجازه می دهد تا آزادانه تر،  با قدرت، استقامت و انعطاف پذیری بیشتر حرکت کند.

زمان تمرین:

سلام بر خورشید را در هر زمان که شکم خالی باشد می توان تمرین کرد. اما مناسب ترین زمان، طلوع خورشید است که آرام ترین زمان روز است.  غروب آفتاب نیز برای تمرین سلام بر خورشید مفید است و حرارت دستگاه گوارش را تحریک می کند.

تقویت عضلات کمر با یوگا

فواید شگفت‌انگیز سلام بر خورشید روزانه

 • متمرکز شدن
 • عضله سازی و انعطاف پذیری
 • بالا بردن سیستم ایمنی
 • کاهش استرس و افزایش آرامش درونی
 • افزایش حجم شش ها
 • از بین رفتن چربی های اضافه
 • به کسانی که دارای جوش و لک هستند پوستی روشن می بخشد.
 • تحریک کردن و تقویت سیستم غدد درون ریز بدن
 • هماهنگی و تعادل بین دو سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک و سیستم غدد داخلی هماهنگی ایجاد می کند.
 • افزاینده ی سراتونین، در نتیجه ایجاد حالت خوب و آرامش و شادی در فرد

 

ممنوعیت های سلام بر خورشید

اگر آسیب دیدگی یا سفتی شانه یا مچ دست دارید:

 • چاتورانگا دانداسانا را حذف کنید و مستقیماً از خط‌کش به سگ رو به پایین بروید.

اگر همسترینگ سفت و خشکی دارید:

 • در سگ سر پایین ، زانوهای خود را خم کنید و سینه را به چهار‌سر‌ران نزدیک کنید.

اکاپادا راجا کاپوتاسانا

اگر خم کننده های ران شما سفت و خشک است:

 • ممکن است جابجایی از سگ پایین به حرکت چابک سوار برای شما مشکل باشد، ابتدا زانوها را روی زمین گذاشته و سپس از دستان خود استفاده کنید و کف یکی از پاها را جلو، بین هر دو دست را روی زمین بگذارید.
 • دوران بارداری
 • افراد مبتلا به فشار خون بالا و بیماری های قلبی زیر نظر مربی با تجربه سیکل را انجام دهند.
 • افرادی در ناحیه کمر، گردن و زانو مشکلات جدی دارند با صندلی سیکل را انجام دهند.

 

ورود به حرکت:

 

گام نخست)  برای شروع ابتدا لبِ مت خود در وضعیت تادآسانا قرار بگیرید. دست ها در حالت آنجالی مودرا (ناماساکارا) جلوی قلب قرار دهید.

گام دوم) دم گرفته و دستان خود را به سمت بالا بکشید.

معرفی کتاب روش طراحی تمرین یوگا

گام سوم) به سمت پاها خم شده و کف دستان خود را بر روی زمین گذاشته و در وضعیت اوتان آسانا قرار بگیرید.( اگر کف دست به زمین نمی‌رسد، زانو ها را خم کرده و شکم به چهارسرران نزدیک شده و سپس دست ها را روی زمین بگذارید).

گام چهارم) سپس پای راست را به عقب برده و زانو را روی زمین بگذارید و در وضعیت چابک سوار بمانید. توجه داشته باشید زانوی پای جلو خم و در راستای پاشنه پا می‌باشد.

گام پنجم) پای جلو را عقب برده ، کف دستان را به زمین فشار دهید، لگن را بالا کشیده و وارد وضعیت آدوموکهاشوان آسانا (سگ سر پایین) می شویم( توجه داشته باشید که در این وضعیت شانه ها را از گوش دور کرده و کف دست و پاها را به زمین فشار دهید تا وزن بین دست و پا تقسیم شود).

گام ششم) زانو ها را روی زمین گذاشته آرنج ها را خم کرده و سینه، چانه و زانو روی زمین قرار گرفته و تنها لگن بالا می باشد. در وضعیت آشتانگا ناماسکارا(هشت نقطه) بمانید.

اوتیتا هاستا پادانگوشتاسانا

گام هفتم) لگن را پایین آورده کف دستان را در کنار قفسه سینه قرار داده و همراه با دم سر و سینه را از زمین جدا کرده و در وضعیت بوجانگاسانا بمانید.

گام هشتم) سینه را پایین آورده کف دستان خود را به زمین فشار داده و لگن را بالا بکشید و در وضعیت آدوموکهاشوان آسانا بمانید.

لوتوس پنهانی

گام نهم) زانوها روی زمین گذاشته و کف پای راست را بین هر دو دست روی زمین بگذارید.

وضعیت آنجانی آسانا

گام دهم) پای عقب را جلو آورده و در وضعیت اوتان آسانا قرار بگیرید.

کلاس یوگا شمال تهران

گام یازدهم) همراه با دم بدن را به سمت بالا کشیده و خم به عقب ملایمی انجام دهید .

گام دوازدهم) سپس دست ها را در حالت ناماساکار جلوی قلب خود نگه دارید.

تذکر: زمانی که سلام بر خورشید را به صورت یک برنامه عادی یا برای تندرستی انجام می دهید در گام چهارم اول ساق پای چپ را به عقب ببرید و پنگالا را فعال کنید. اما اگر تمرین را برای افزایش تمرکز یا مراقبه است پای راست را عقب برده تا آیدا نادی فعال شود.

 

برای شرکت در کلاس یوگا زنان در سعادت آباد می توانید ، ساتیام یوگا را انتخاب کنید ، تا با مدیریت مربی بین المللی یوگا خانم آذین ملکی و مربیان کارآمد به راحتی و متدهای بین المللی یوگا را وارد زندگی خود کنید و زندگی خود را در یک محیط زنانه متحول کنید .

آذین ملکی (صاحب امتیاز و مدیر وب سایت ساتیام یوگا)

برای شرکت در کلاس یوگا سعادت آباد کلیک کنید


SatyamYoga

** استفاده از مطالب مجموعه ساتیام یوگا با ذکر منبع بلامانع است **

کلاس یوگا تهران

Satyam Yoga

منابع

.Swami Satyananda Saraswati ,1995, Asana, Pranayama, Mudra and Bandha, Bihar School of yoga

www.yogajournal.com

 

 

برای ما یادداشتی بنویسید

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand