preloader

.. در حال بارگذاری ..

25 مهر 1401 0 Comments

معرفی هاتایوگا

 

هاتا یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های تمرین یوگا در جنوب آسیا است که به بیش از 2000 سال پیش بازمی‌گردد. هاتا یوگا پرادیپیکا یکی از تأثیرگذارترین متون مقدس هاتا یوگا است، که بیان می کند که هاتا یوگا باید شامل وضعیت بدنی ( آسانا)، نفس کشیدن (پرانایاما) و مراقبه (دیانا) باشد.

 

اینکه واقعاً هاتا یوگا چیست  برای هزاران سال است که تغییر نکرده است. با این حال، تفکر و برداشت ما از آن قطعاً تغییر کرده است. زبان یک چیز قدرتمند است و در فرهنگ های مختلف یک کلمه می تواند تعاریف مختلفی داشته باشد. در طول تکامل تمرین یوگا، هاتا  به معنای چیزهای مختلفی نیز بوده است.

تفکر رایج “در غرب” این است که هاتا یوگا در مورد متعادل سازی بدن و ذهن است “ها” نشان دهنده خورشید باطنی و “تا” ماه است. تمرین هاتا یوگا  به معنای  ایجاد تعادل بین خورشید و ماه  یا پینگالا و آیدا در شما است.

کلاس یوگایی که به عنوان «هاتا» توصیف می‌شود، معمولاً شامل مجموعه‌ای از وضعیت‌های فیزیکی (آساناها) و تکنیک‌های تنفسی است. این تمرین‌ها معمولاً آهسته‌تر و با حفظ وضعیت ثابت‌تر از کلاس  وینیاسا یا آشتانگا انجام می‌شوند. هاتا یوگا  شامل تمريناتي است كه موجب كنترل بدن، تنفس و نيروهاي “پرانا” و “آپانا” شده و اتحاد به وجود مي آورد.

با این حال، هاتا به معنای واقعی کلمه به معنای “زور” است و به طور سنتی به عنوان “یوگای نیرو” یا وسیله دستیابی به حالت یوگا از طریق ” نیرو” تعریف می شود. بنابراین هاتا یوگا را می توان به عنوان هر کاری که ممکن است با بدن انجام دهید در نظر گرفت از جمله:

آسانا) وضعیت های یوگا

پرانایاما) تکنیک های تنفس

مانترا) ذکر

مودرا) حرکات دست شاتکریا و شاتکارما

تکنیک های پاکسازی

انواع تجسم

 

هدف هاتا یوگا

هدف هاتا یوگا ایجاد تعادل بین انرژی های ظریف درون بدن، از طریق شبکه پیچیده ای از کانال های انرژی (نادی ها) و چاکراها است. چاکراها نقاط تلاقی هستند که نصف النهارها از آن عبور می کنند و هاتا یوگی ها آنها را مراکز حیاتی می‌دانند.

 

برای ثبت نام در کلاس هاتا یوگا کلیک کنید.

کلاس یوگا در سعادت آباد


منبع:

www.ekhartyoga.com

www.brettlarkin.com

اشتراک گذاری :

برای ما یادداشتی بنویسید

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand