preloader

.. در حال بارگذاری ..

19 فروردین 1403 0 Comments

کندالینی

کندالینی یوگا یکی از انواع یوگاست که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می گردد. یوگی باهجان از نخستین کسانی بود که این نوع یوگا را به جهان غرب معرفی کرد. او از این روش برای درمان اشخاصی که اعتیاد و عادات نادرست داشتند استفاده کرد. وی در توکسان ایالت آریزونای آمریکا یک مرکز توانبخشی که قسمتی از آن اشرام بود تاسیس کرد و کندالینی یوگا را بوسیله آسانا، پرانایاما، مودرا، مانترا و مدیتیشن  به مراجعانش آموخت تا به طور خودبه خودی عادات ناپسند را کنار بگذارند، زیرا با بیدار شدن انرژی کندالینی شخص به حالت خودآگاهی می رسد و علاقه به کارهای بیهوده و نادرست را از دست می دهد. کندالینی یوگا بر روی کالبد اختری کار می کند کالبد اختری بدن مغناطیسی ماست که درست به موازات بدن مادی ما و کاملا منطبق با آن قرار گرفته است کالبد اختری تماما از انرژی تشکیل شده و شامل چاکراها (گردونه های انرژی)، نادی ها کانال های انرژی و انرژی کندالینی انرژی خودآگاهی است. انرژی کندالینی بنا به تعاریف یوگا، انرژی کلاف شده ایی است که در انتهای ستون فقرات و در استخوان خاجی واقع شده است. این انرژی به صورت مارپیچی است که سه  دور و نیم به دور خود چرخیده و دائما در جهت عقربه های ساعت  در حال چرخش است. کندالینی را به ماری تشبیه می کنند که درون ما خفته و موقع بیداری بنابر خاصیت خود صعود میکند تا به ملاج سر برسد جایی که چاکرای هفتم یعنی ساهاسرارا قرار دارد. هنگامی که کندالینی از ملاج سر خارج گردد حالت خودآگاهی به فرد دست می دهد و اتصال خود با خالق و عالم هستی را در میابد.

پاوان موکت‌آسانا(قسمت۲)

تفاوت کندالینی یوگا با سایر انواع یوگا

در تمام انواع یوگا سعی بر رسیدن به حالت خوداگاهی وجود دارد. تفاوت کندالینی یوگا با سایر انواع یوگا در این است که مستقیما سراغ بیدارسازی کندالینی می رود ولی در انواع دیگر یوگا که عمدتا از مشتقات یوگای پاتانجانی هستند، طی مراحل هشت گانه يعني نیاما، آسانا، پرانایاما، پراتی ،اهارا، دهارانا، دیانا و سامادهی به حالت آگاهی بدون فکر می رسند. در کندالینی یوگا انرژی کندالینی از طریق عبادت، مانترا و تمرینات دیگری بیدارمی شود. در عرفان اسلامی و دیگر ادیان الهی اعتقاد بر بودن انرژی کندالینی وجود دارد. در اشعار عرفایی مانند مولوی از آن با نام آتش عشق یاد می ‌شود.

پس از بیداری کندالینی چه اتفاقی می افتد؟

کندالینی پس از بیدار شدن به سمت بالا حرکت کرده و سر راه خود چاکراها را پاک می کند هر یک از هفت چاکرای اصلی بنابه محل قرارگیری خود وظایفی دارند. چاکراها نیز مانند انرژی کندالینی گردونه هایی هستند که مدام در جهت عقربه های ساعت در حال گردشند. وقتی چاکراها چرخش خود را خوب انجام دهند بخش هایی از بدن مادی که تحت کنترل آن چاکرا قرار دارند درست کار کنند. اما اگر  چرخش چاکرا دچار اشکال شود ممکن است مشکلاتی در اعضای مادی بدن و همچنین در زندگی بوجود آید. عبور انرژی کندالینی از چاکراها باعث می‌شود آنها نظم مغناطیسی خود و را مجددا بازیافته و درست کار کنند.

وقتی کندالینی به ملاج سر می رسد حالت  اتصال با کائنات رخ می دهد و شخص حالت  خودآگاهی یا آگاهی بدون فکر را در میابد و در یوگا( اتحاد و یگانگی با کل عالم) جای می گیرد. بنا به تعریفی دیگر، کندالینی انرژی مونث است را و چاکرای ساهاسرارا انرژی مذکر هنگامی که  کندالینی به ساهسرارا میرسد ازدواجی بین  آنها صورت میگیرد که حاصل آن تولد دوباره  است و فردی که خودآگاهیش را دریافت می کند مانند این است که از نو زاده می‌شود.

پاوان موکت‌آسانا (قسمت۱)

نشانه های بیداری کندالینی

نشانه های بیداری کندالینی در افراد مختلف  متفاوت است. بعضی آن را به صورت عبور انرژی مارپیچی بر روی ستون فقرات خود حس می‌کنند. در بعضی دیگر صعود کندالینی به شکل ارتعاشاتی جهشی پدیدار می شود. در بعضی دیگر به شکل گزگز کردن و یا تپش در اندامهای بدن ظاهر شده و عده ایی هم نسیم خنکی در دستان و اطراف بدن خود حس می کنند. نشانه های بیداری کندالینی در بعضی افراد به شکل تمایل شدید به رفتن به اماکن مقدس ظاهر می شود که گاهی در عالم واقعی و گاهی در عالم رویا و خواب اتفاق می افتد. گاهی هم فرد بعد از بیداری کندالینی جدایی روح از جسم را حس میکند و میبیند که روح از محلی بالاتر از جسمش همه چیز را می بیند. بیداری کندالینی به شکل احساس سقوط به خصوص هنگام خواب یا صدایی شبیه شکستن در درون، هم ممکن است تجربه شود

 

 خطرات کندالینی یوگا

بزرگترین خطر این است که اگر فردی آمادگی نداشته باشد و برخی چاکراهای او دچار گرفتگی باشند  و هر هفت چاکرا پاکسازی نشوند، صعود ناگهانی کندالینی می تواند به چاکراهای وی آسیب جدی برساند. برای همین همواره توصیه می شود که کندالینی بتدریج و طی مراحل متعددی بیدار گردد.

 

تسلیم بودن

مطمئن ترین و بی خطر ترین راه برای بیداری صعود کندالینی و رسیدن به خودآگاهی، دوری و خود‌داری از اعمال و افکار منفی مانند ،شهوات ،خشم ،حرص، ترس و دلبستگی، دروغ، غیبت ،خشم ،تهمت ، کینه، نفرت وغرور است. با اجتناب از این اعمال و افکار منفی فرد در حالت تسلیم  قرار می گیرد و کندالینی به صورت خود به خودی در او بیدار می گردد.

برای شرکت در کلاس یوگا سعادت آباد کلیک کنید

 

آذین ملکی (صاحب امتیاز و مدیر وب سایت ساتیام یوگا)

همیشه از خودت به خوبی یاد کن و زندگی را آن طور که دلخواهت هست تصور کن

 

تهیه و ترجمه: آذین ملکی


SatyamYoga

** استفاده از مطالب مجموعه ساتیام یوگا با ذکر منبع بلامانع است **

کلاس یوگا تهران

منبع:

مجله دانش یوگا شماره 157

 

برای ما یادداشتی بنویسید

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand