preloader

.. در حال بارگذاری ..

8 خرداد 1402 2 Comments

یوگا برای رفع درد پشت یا کمر

امروزه درد پشت یا کمر یکی از اختلال های بسیار شایع می باشد. بر اساس برآورد انجام شده 50 تا 60 درصد مردم در مرحله ای از زندگی خود به صورت حاد یا مدت طولانی دچار این عارضه می شوند. بسیاری از مبتلایان به درد پشت یا کمر مزمن بعد از تشخیص آن خود را تسلیم یک زندگی پر از درد می‌کنند در صورتی که می‌توانند چند روز یا چند هفته بعد از اجرای یک برنامه روزانه ساده یوگا از قید مشکل شان  و عود بعدی رها شوند.

یوگا برای شناگران

علت درد پشت یا کمر

در پژوهش های اخیر مشخص شده است که غالب این درد های خیلی ساده بر اثر نارسایی عضلانی و عدم انعطاف پذیری عضلات و زردپی ها به وجود می آیند. که با باور متداول مردم که درصد بالایی از درد های پشت یا کمر بر اثر در رفتگی دیسک، آرتریت و بیماری استحاله مفاصل، یا شرایط عضوی مانند سرطان استخوان  و نرمی استخوان پیش می آید در تناقض می باشد.

بررسی های پژوهشی

در یک پژوهش که یک نمونه تصادفی از 5000 بیماری که در بخش سوانح بیمارستانی بستری بودند مشخص شد که 81 درصد از موارد، درد پشت یا کمر هیچ ارتباطی به فتق دیسک بین مهره ای، تومور یا هیچ نوع شرایط عضوی  ندارند و بیش از 4000 بیماری  که بررسی شده بودند پشت درد یا کمر دردی ساده داشتند که ناشی از گرفتگی و انقباض عضلانی بوده است.

برای شرکت در کلاس یوگا سعادت آباد کلیک کنید

مکانیزم پشت درد شایع

شایع ترین محل پشت درد، قسمت پایین پشت، در امتداد گردن و ناحیه بین استخوان های کتف می باشد. این درد زمانی به وجود می آید که ماهیچه های دربرگیرنده و حمایت کننده ستون مهره ها خشک و انعطاف ناپذیر می‌شوند و مدتی طولانی به طرز ناراحت کننده ای در حالت انقباض می مانند.

پشت درد یا کمر درد حاد

این درد به صورت ناگهانی شروع می شود و به شدت دردناک است که بیشتر در افرادی دیده می شود که زندگی بی تحرک دارند که مشخصه آن ورزش نکردن و اضافه وزن است که هر دو در ضعف  کارکرد ماهیچه ها نقش دارند.

وقتی کسی دچار این درد می شود اولین کار این است که به محض امکان پذیر شدن به رختخواب برود.

همچنین برای تسکین درد میتوان از:

_ حوله گرم

_ کمپرس آب گرم

_ کمپرس آب سرد

_ کمپرس آب گرم و سرد باهم

برای شرکت در کلاس یوگا در سعادت آباد کلیک کنید

برنامه یوگا برای رفع درد پشت یا کمر درد ساده

1) برای ماهیچه های تحتانی پشت: آردها شالاباسانا (نیمه ملخ)، شالاباسانا( ملخ)، اشتراسانا( شتر)، ماکارسانا( تمساح)، بوجانگاسانا( کبرا)

2) برای ماهیچه های فوقانی پشت و شانه ها: دوی کوناسانا(دو گوشه)، سارپاسانا(مار)، بوجانگاسانا( کبرا)، مارجاری-آسانا( گربه)، کاندراسانا( وضعیت شانه)

3) وانهادگی در شاواسانا یا آدواسانا: با تجسم منبسط کردن ماهیچه های منقبض و گرفته پشت، رها کردن گرفتگی و انقباض و جاری شدن خون تازه در آن ناحیه را تجسم کنید. انرژی پرانیک با دم شما در ماهیچه های پشت جاری می‌شود.

این آسانا ها را  باید 15 تا 20 دقیقه تمرین کرد و سپس 10 تا 15دقیقه شاواسانا انجام شود.

توصیه غذایی

_ رژیم گیاه خواری سبک

_ رژیم غذایی حاوی غلات کامل سبوس دار، نان سبوس دار، حبوبات، سبزیجات( بخارپز، پخته یا سالاد)، میوه، آجیل و آب میوه

_ قند، شیر و فرآورده های لبنی، روغن، گوشت و غذای پر ادویه کمتر مصرف شود.

 برای شرکت در کلاس یوگا سعادت آباد کلیک کنید

تهیه: آذین ملکی ، مربی بین المللی یوگا

 

satyamyogastudio@


SatyamYoga

** استفاده از مطالب مجموعه ساتیام یوگا با ذکر منبع بلامانع است **

کلاس یوگا تهران

Satyam Yoga

 

منبع 

کتاب: درمان بیماری های عمومی با یوگا

2 Comments

  • اکرم
    پاسخ Web Designer

    عالی ممنون از مطالب خوبتون

  • اعظم
    پاسخ Web Designer

    توضیحات عالی

برای ما یادداشتی بنویسید

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand