preloader

.. در حال بارگذاری ..

11 اردیبهشت 1402 0 Comments

یوگا برای سندروم روده تحریک پذیر

هنگامی که چیزی در شکم و روده  شما درست کار نکند به این معنی است که چیزی در زندگی شما درست نیست. احساساتی که در روده دارید می تواند پیامی از مغز و شکم باشد. اگر شما یکی از بسیاری از افرادی هستید که از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) رنج می برند، این پیام بیشتر از یک ناراحتیِ گاه به گاه ظاهر می شود.  این یک تجربه مزمن از درد شکم و ناراحتی گوارشی است که نشان دهنده ارتباط نزدیک بین ذهن و بدن است. اما امیدوار باشید  یوگا می تواند  با کاهش استرس و آموزشِ گوش دادن به بدن، علائم شما را تسکین دهد.

یوگا و بدنسازی

برخی از کارشناسان معتقدند IBS به دلیل اختلال در تعاملات طبیعی مغز و روده ایجاد می شود. برای افراد مبتلا به IBS، اعصاب دستگاه گوارش بیش از حد حساس می شوند. دستگاه گوارش به غذا، استرس و سایر نیازهای بدن و ذهن شما بیش از حد واکنش نشان می دهد.

 

همراه با این علائم گوارشی، افراد مبتلا به IBS از سطوح بالایی از اضطراب رنج می برند. در حال حاضر مشخص نیست که آیا مشکلات مزمن گوارشی باعث ایجاد اضطراب مزمن می شود یا اینکه آیا افزایش سطح استرس و نگرانی باعث افزایش حساسیت روده می شود؟  اما یافته‌هایی که روده و مغز را به هم مرتبط می‌کنند به ترسیم مسیر روشن‌تری برای درمان کمک می‌کنند. برای رهایی از آی بی اس، باید استرس را کاهش دهید، با ناراحتی ها کنار آمده، محرک های علائم خود را کشف کنید و عملکرد طبیعی دستگاه گوارش را بازیابی کنید.

 

یوگا می تواند بخش مهمی از هر مرحله باشد. دو مطالعه بالینی – یکی توسط محققان موسسه علوم پزشکی All India در دهلی نو در سال 2004 و دیگری توسط محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 2006 – نشان داده است که تمرین روزانه وضعیت‌های اولیه یوگا همراه با تنفس آگاهانه می‌تواند هر دو علائم عاطفی و جسمی IBS را کاهش دهد. شما می توانید تمرین یوگای  خود را با پیروی از چند دستورالعمل ساده و امتحان توالیِ از آساناهای یوگا ایجاد کنید.

آشتاواکراسانا

استرس یکی از شایع ترین محرک های علائم IBS است. یوگا می تواند با آرام کردن سیستم عصبی به شما کمک کند استرس را از بین ببرید  و در این فرآیند، سیستم گوارشی تحریک شده خود را آرام کنید. برای بهترین نتیجه، وضعیت‌هایی را انتخاب کنید که دست یافنتی باشند، نه بیش از حد بلندپروازانه. شما نباید وارد حرکت هایی شوید که بیشتر دردناک هستند تا آرامش‌بخش.

 

تنفس ثابت و روان  را در مرکز توجهِ تمرین خود قرار دهید. اگر تنفس شما با زور باشد، استرس و علائم شما را تقویت می‌کند. در نهایت، مطمئن شوید که در پایان تمرین خود یک آسانای آرامش بخش قرار دهید و حتی تمرین خود را با وضعیت های رهایی شروع کنید. این می تواند سیگنال واضحی را به بدن و ذهن شما ارسال کند که زمان آن رسیده است که سرعت خود را کم کنید، رها کنید و به سمت وضعیت بهبودی حرکت کنید.

 

در نهایت، یوگا ممکن است به بازیابی حرکت طبیعی روده کمک کند. هنگامی که IBS دارید، انقباضات روده شما ممکن است تا حد یبوست یا اسپاسم و اسهال کند شود. برخی از حرکات یوگا، مانند پیچ های نشسته یا خم شدن  به عقب، فشار ملایمی بر اندام های شکمی وارد می کند. برخی دیگر، مانند خم شدن به پهلو و دراز کشیدن، تنش را در اطراف شکم آزاد می کنند. یک تمرین یوگا با توالی مناسب، ضربه های ملایم فشرده سازی و کشش را به گیرنده های حسی در طول دستگاه گوارش ارسال می کند.

مرو واکراسانا

آساناهای یوگا برای آی بی اس

 

آدموکها شوان آسانا (سگ سر پایین)

بوجانگاسانا( کبرا)

برای شرکت در کلاس یوگا سعادت آباد کلیک کنید

مارجاری آسانا(گربه وگاو)

 

یوگا و سنگ کلیه

دانورآسانا(کمان)

بالاسانا( کودک خندان)

برای شرکت در کلاس یوگا در سعادت آباد کلیک کنید

ستوبانداسانا( پل)

پاوان موکت آسانا(چرخش باد)

همه چیز در مورد چاکرای چهارم

شاواسانا( بدن بی جان)

پیچ خوابیده ستون فقرات

برای شرکت در کلاس یوگا سعادت آباد کلیک کنید

تهیه و ترجمه: آذین ملکی

satyamyogastudio@


SatyamYoga

** استفاده از مطالب مجموعه ساتیام یوگا با ذکر منبع بلامانع است **

کلاس یوگا تهران

Satyam Yoga

منبع

yogainternational.com

www.healthline.com

 

برای ما یادداشتی بنویسید

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand