preloader

.. در حال بارگذاری ..

18 دی 1402 1 Comment

یوگا و سیستم ایمنی

یوگا یک فرم جامع از ورزش است که فواید جسمی و ذهنی زیادی را به همراه دارد. این ورزش باعث تقویت ذهن و بدن و همچنین سیستم ایمنی می شود و در جلوگیری از بیماری ها نقش به سزایی دارد. داشتن سیستم ایمنی قوی در برابر عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی از بدن محافظت می کند. تمرین های یوگا و مدیتیشن باعث می شوند هورمون های بدن به صورت منظم ترشح کنند. هورمون هایی که باعث کاهش استرس می شوند نقش اساسی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند.

معرفی کتاب یوگانیدرا

تحقیقات جدید نشان دهنده آن است که تمرین‌های یوگا، فقط باعث احساس خوب و آرامش نمی‌شود، بلکه در سطح ژنی، اثراتی بر روی بدن ایجاد می کند که باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود. تاثیری فوری که احتمالا پایه تغییرات بلند مدت‌تری نیز می باشد. اگر با یوگا آشنا باشيد، احتمالا اين ورزش را برای کسب آرامش بیشتر، تقويت عضلات و یا حرکت در مسیر سلامتی بیشتر انتخاب کرده‌اید، ولی بعید است که در حال انجام حرکات و تمرینات یوگا به ژن‌هایتان و اتفاقی که برای آن‌ها روی می دهد فکر کرده باشید. اما به هر حال یوگا تاثیر خودش را می‌گذارد و خیلی سریع، روی سیتم ایمنی بدنتان تاثیر مثبت می‌گذارد. مطالعات نشان داده است که یوگا در مقایسه با ورزش‌های دیگر در جهت افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مفیدتر است. محققین این مطالعه در این‌باره می‌گویند: «تمرین‌های یوگا در سطح مولکولی اثراتی فیزیولوژیک بر بدن دارند که به صورت کاملا فوری بعد از تمرین‌ها به وجود می‌آید و به احتمال زیاد، پایه تأثیرات با ثبات بلند مدت‌تری در آینده نیز میشود»
به بیان دیگر، اگر درست بعد از حرکت‌های یوگا احساس خوبی را تجربه می کنید، احتمالا به دلیل تأثیری است که 111 ژن بدن شما از این حرکات می‌گیرند و نحوه آشکار سازی آن‌ها در بدنتان دستخوش تغییراتی می‌شود. محققین این اطلاعات را از مطالعه روی افرادی که دو ساعت به انجام حرکات یوگا، تمرین‌های تنفس و مدیتیشن پرداختند و سپس در دو روز بعدی به وقت‌ گذرانی در طبیعت، قدم زدن، گوش دادن به موسیقی و مانند آن طی کردند.

فواید سلام بر خورشید

وقتی محققین آزمایش‌های خون شرکت‌ کنندگان در قبل و بعد از این دو مرحله را با هم مقایسه کردند، به این نتیجه رسیدند که تعداد ژن‌هایی که آشکارسازی شان در حین تمرین‌های یوگا دستخوش تغییراتی مثبت شده است، سه برابر تعداد ژن‌هایی است که همین اتفاق در طول پیاده‌ روی در طبیعت و گوش دادن به موسیقی برایشان افتاده است، یعنی 111 ژن در تمرین‌های یوگا در برابر 38 ژن در زمان پیاده‌ روی و گوش دادن به موسیقی البته پیش از این هم محققین به این نتیجه رسیده بودند که تمرین‌هایی همچون یوگا که باعث به وجود آمدن پاسخ آرامش در بدن می‌شوند،‌ در آشکار سازی ژن‌ها تاثیراتی می‌گذارند، اما انتظار اینکه این تاثیر تا به این اندازه فوری و سریع باشد را نداشتند.
مطالعات متعدد از مزایای یوگا برای کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی حمایت کرده اند. به عنوان مثال یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ در International Journal of Yoga منتشر شده نشان می دهد که یوگا در برابر تغییرات دستگاه عصبی خودکار و اختلال در ایمنی سلولی مقاومت می کند. علاوه بر این، یک مطالعه در دانشگاه کالیفرنیا _ لس آنجلس در سال ۲۰۱۲ گزارش می‌دهد که انجام یک نوع مدیتیشن یوگا به صورت روزانه به مدت هشت هفته می تواند سطح استرس را کاهش دهد. یوگا مکانیسم های بیولوژیکی مسئول افزایش پاسخ التهابی سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد. التهاب، اگر به طور مداوم در بدن فعال باشد، می تواند به بیماری های مزمن منتهی شود. علاوه بر این، یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ در PLOS ONE منتشر شده است نشان می دهد که یوگا تاثیرات سریعی بر روی سطح مولکولی در سلول های ایمنی بدن دارد.

تقویت عضلات گردن با یوگا

سیستم ایمنی چیست؟
سیستم ایمنی شبکه ای از غدد، گره ها و اندام هایی است که برای محافظت از بدن در برابر باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و ارگانیسم های مضر دیگر کار می کنند همچنین سیستم ایمنی از ما در برابر چیزهای مضری که می توانند از محیط خارج وارد بدن ما شوند محافظت می کند. سیستم ایمنی بدن برای حفظ عملکرد و عملکرد مطلوب نیاز به تأمین مداوم انرژی و مواد مغذی دارد. سموم در محیط و غذا، رژیم غذایی نامناسب، کمبود یا ورزش بیش از حد و استرس می توانند بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی بگذارند.
چرا یوگا باعث تقویت سیستم ایمنی می شود؟
یک سیستم ایمنی قوی می تواند در طی چند روز ویروس را از بین ببرد و از بروز شدیدتر بیماری جلوگیری کند. وقتی سیستم ایمنی بدن به طور مطلوب کار نکند، بدن در معرض بیماری و عفونت قرار می گیرد. یوگا و تکنیک های تنفس می توانند به آرام کردن سیستم عصبی و تقویت سیستم ایمنی کمک کنند و که هر دو به طور مستقیم ثابت کرده اند که بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارند. وضعیت های یوگا که قفسه سینه و گلو را باز می کنند برای تحریک تیموس و حرکات وارونه برای بهبود جریان سلولهای لنفاوی و ایمنی بدن مفید هستند. حالت های پیچشی و بازکننده های مفصل ران می توانند به فعال شدن اندام های ثانویه سیستم ایمنی بدن، از جمله طحال و غدد لنفاوی کمک کنند.

اوتیتا هاستا پادانگوشتاسانا

برخی دیگر از اثرات یوگا بر سیستم ایمنی بدن عبارتند از:
_ بهبود گردش خون
_ جریان سینوس ها را بهبود می بخشد و مخاط را از ریه ها دفع می کند.
_ جوان سازی و ماساژ اندام های داخلی
_ کمک به دفع سموم بدن
_ مسیرهای انرژی را باز میکند تا بدن بتواند به طور موثرتری بهبود یابد.
_ جریان اکسیژن را بهبود می بخشد و به انتقال انرژی از مواد مغذی به سلول کمک می کند.
پرانایاما
• تنفس کامل یوگی با ذکر ام (سه مرحله ای)
• تنفس براهماری (زنبوری)
• تنفس کاپلابهاتی (درخشش جمجمه)
• آنولوما ویلوما
• تنفس بهاستریکا (دم آهنگری)

آذین ملکی (صاحب امتیاز و مدیر وب سایت ساتیام یوگا)

در واقع شما به مربی نیاز دارید، اما در نهایت، فقط باید به خودتان ایمان داشته باشید.

برای شرکت در کلاس یوگا سعادت آباد کلیک کنید

تهیه و ترجمه: آذین ملکی


SatyamYoga

** استفاده از مطالب مجموعه ساتیام یوگا با ذکر منبع بلامانع است **

کلاس یوگا تهران

Satyam Yoga

منابع

Butera , k (2009), Yoga living, 18
www.rayyogastudio.ca

yogan.ir
www.majalepezeshki.ir
www.india.com
www.danesheyoga.com
niloofarabi.ir
www.sinayogaonline.com

اشتراک گذاری :

1 Comment

  • Maryam dehghanpour
    پاسخ Web Designer

    روزتون بخير
    خواستم بگم تنام مطلبى كه مى گذاريد عالى هستند و واقعاً دستتون درد نكنه از صفحه ى خوبتون چه در اينستاو چه در اين جا 👌👌🙏🙏🙏❤️

برای ما یادداشتی بنویسید

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand