preloader

.. در حال بارگذاری ..

16 آبان 1401 6 Comments

10 تاثیر یوگا که شما نمی دانید !

 

1- یوگا انعطاف پذیری را بهبود می بخشد. 

2 سازمان بزرگ و پیشرو در زمینه یوگا Yoga Journal و Yoga Alliance در سال   2016 یک نظرسنجی بین‌المللی را انجام دادند و در بخشی از آن، به بررسی این موضوع پرداختند که چرا مخاطبان به سراغ یوگا می‌آیند. در نهایت مشخص شد مهم‌ترین دلیل محبوبیت یوگا بین افراد علاقه‌مند به آن، افزایش انعطاف‌پذیری است.

انعطاف‌پذیری بدنی در واقع جزء مهمی از سلامت جسمانی محسوب شده و یوگا تمرینات زیادی دارد که باعث  بهبود انعطاف پذیری شما می‌شود. نکته دیگر این است که به نظر می‌رسد یوگا روی بهبود انعطاف‌پذیری بزرگسالان 65 سال به بالا، تاثیر زیادی دارد. در واقع کاهش انعطاف‌پذیری یکی از نشانه‌ها و ویژگی‌های پیری محسوب می‌شود در حالی‌که یک مطالعه در سال 2019 نشان داد یوگا، هم سرعت افت پیری در افراد مسن را کاهش داده و هم میزان انعطاف پذیری آن‌ها را بیشتر می‌کند.

 2- یوگا به کاهش استرس کمک می‌کند.

انجمن روانشناسی آمریکا (APA) به تازگی این آمار را به اشتراک گذاشته که 84 درصد از بزرگسالان آمریکایی استرس طولانی‌مدت را تجربه می کنند. بنابراین، منطقی است که دومین دلیل محبوبیت یوگا در میان مردم کاهش استرس باشد.

خوشبختانه منابع علمی تایید می‌کنند که یوگا و به ویژه آساناهای یوگا، در کاهش استرس تاثیر زیادی دارند. اما به یاد داشته باشید تمرین فیزیکی تنها یکی از جنبه های یوگا است. مدیتیشن، تمرینات تنفسی و مانتراها همگی به طور قابل توجهی تنش و استرس را کاهش می دهند.

برای شرکت در کلاس یوگا در سعادت آباد کلیک کنید

 

3- یوگا سلامت روان شما را بهبود می‌بخشد.

گمان می‌شود که اختلال افسردگی اساسی یا همان MDD از شایع‌ترین اختلالات سلامت روان در جهان باشد. اما در مورد تاثیر یوگا بر افسردگی در سال 2017 متاآنالیزی انجام شد و به اثرات درمان‌های مبتنی بر یوگا بر آن پرداخت.

این متاآنالیز به این نتیجه رسید که یوگا به طور عمده می‌تواند به عنوان یک درمان جایگزین برای افسردگی اساسی در نظر گرفته شود. به طور دقیق‌تر مشخص شده که هم تمرین‌های کششی و هم تمرین‌های تنفسی یوگا روی بهبود افسردگی تاثیر داشته‌اند.

 

4- یوگا سیستم ایمنی شما را بالا می‌برد.

استرس مزمن بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر منفی می گذارد.

وقتی سیستم ایمنی شما به خطر بیفتد، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستید. با این حال، همانطور که قبلاً گفته شد، یوگا یک درمان جایگزین با پشتوانه علمی برای استرس در نظر گرفته می شود. تحقیقات هنوز در حال تکامل است، اما برخی از مطالعات، ارتباط واضحی بین تمرین یوگا (به ویژه در طولانی مدت) و عملکرد بهتر سیستم ایمنی پیدا کرده اند.

 

5-  یوگا عملکرد قلب و عروق را بهبود می بخشد.

پرانایاما که به عنوان تنفس یوگی هم شناخته می‌شود، یکی از جنبه‌های مهم و مفید یوگاست. مجله Ayurveda مروری بر 1400 مطالعه منتشر کرده است که به اثرات کلی پرانایاما پرداختند. یکی از نکات کلیدی این بود که تنفس یوگا می‌تواند عملکرد چندین سیستم را در بدن بهبود ببخشد.

به طور خاص، تحقیقات خلاصه شده در این بررسی نشان داد که سیستم قلبی عروقی از کنترل سرعت تنفس سود زیادی می‌برد. همینطور این تمرین با تغییرات مطلوب در ضربان قلب، فشار شریانی و انقباض قلب ارتباط دارد. در واقع این تحقیق نشان می‌دهد که تنفس یوگی ممکن است روی مرکز قلبی تنفسی مغز برای بهبود عملکرد تاثیر داشته باشد.

6-  یوگا  عزت نفس را بهبود بخشد.

تصویر بدنی و عزت نفس اغلب برای نوجوانان و بزرگسالان جوان چالش برانگیز است. خبر خوب این است که چندین مطالعه اخیر نتایج مثبتی را هنگام انجام  یوگا برای بهبود عزت نفس و تصویر بدن درک شده در این جمعیت ها نشان می دهد. همچنین شواهد امیدوارکننده ای وجود دارد که نشان می دهد یوگا می تواند به علائم همراه وسواس، اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی کمک کند.

 

7- یوگا عملکرد مغز را بالا می برد.

مطالعات نشان می دهد که  براستی یوگا یک ورزش ذهن و بدن است. تمرین یوگا باعث فعال شدن نواحی از مغز می شود که مسئول انگیزه، عملکرد اجرایی، توجه و انعطاف پذیری عصبی هستند.

 

برای شرکت در کلاس ساتیاناندا کلیک کنید

 

8-  یوگا به خواب شما کمک می‌کند.

هنگام اندازه گیری خواب، محققان به توانایی فرد در به خواب رفتن و خواب ماندن توجه می کنند. بی خوابی می تواند یک یا هر دوی این جنبه ها را تحت تاثیر قرار دهد. نشان داده شده است که یوگا هم سرعت به خواب رفتن افراد و هم اینکه چقدر عمیق به خواب می روند را بهبود می بخشد. علاوه بر بهبود اضطراب مطالعات متعدد نشان می دهد که یوگانیدرا به ویژه در بهبود خواب مفید است.

 

9- یوگا به شما کمک می کند تا تمرکز کنید.

اگر ذهن شما ساکت  و بدون درهم ریختگی باشد راحت ترمیتوانید انرژی را به جایی که می خواهید هدایت کنید. در یوگا می‌گویند که با تمرین میتوان تمرکز را روی یک نقطه  ایجاد کنیم. شما ذهن را طوری تربیت می کنید که آگاه و حاضر شود. تحقیقات نشان داده است که بعد از یک کلاس یوگا، عموماً بهتر می‌توانید منابع ذهنی خود را متمرکز کنید، اطلاعات را با دقت بیشتری پردازش کنید و همچنین مطالب را به طور مؤثرتری یاد بگیرید، به یاد بسپارید و به روز کنید.

 

10-  یوگا قدرت بدنی شما را بالا می برد.

یوگا فقط کشش و خم شدن نیست، بلکه به قدرت شگفت انگیزی نیز نیاز دارد. قدرت بدنی برای جلوگیری از آسیب، تقویت سیستم ایمنی و متابولیسم و کمک به آسان‌تر کردن کارهای روزمره مهم است.

 


منابع

www.ekhartyoga.com

www.healthline.com

6 Comments

 • رضا
  پاسخ Web Designer

  بسیار عالی. سپاسگزارم

 • مینا
  پاسخ Web Designer

  من ۸ ساله یوگا میکنم و تاثیرش رو در زندگیم دیدم. ممنون از مطالب خوبتون

  مینا
  پاسخ Web Designer

  خیلی ممنون از مطالب جالب و علمیتون 👍👍👍❤️❤️

  شقایق
  پاسخ Web Designer

  عالی بود

  شقایق
  پاسخ Web Designer

  عالی بود

  اکرم
  پاسخ Web Designer

  بسیار عالی

برای ما یادداشتی بنویسید

brand
brand
brand
brand
brand
brand
brand